DOLAR 32,9413 0.07%
EURO 35,8743 -0.05%
ALTIN 2.536,630,09
BITCOIN 2221985-1,00%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi

ABONE OL
Mart 24, 2023 10:20
Yunanistan Vizesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Bildiğiniz gibi Yunanistan, tarihsel olarak Yunan medeniyetinin devamı olan bir ülkedir. Ülkenin geçmişi Yunan medeniyetine dayanmaktadır. M.Ö.3000 yıllarına kadar uzanan tarihi olan bir ülke. 1000 yıllarına kadar uzanan tarihi mimarisi, özellikle yerli ve yabancı turistlerin birçok yönden ilgisini çekmektedir. Ayrıca bu ülke kültür turizmi yaşayabileceğiniz bir ülkedir. Bugünün modern Yunanistan’ı 1830’da Osmanlı İmparatorluğu’ndan tamamen bağımsız olarak kuruldu. Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan’ın kültürel özelliklerini öğrenmek, ülkeyi ziyaret etmek ve tarihini araştırmak amacıyla seyahat için vize istemektedir. Yunanistan’a ilk defa gelen ve pasaportunda Schengen vizesi olmayan kişiler için Yunanistan vizesi gerekmektedir. Bu nedenle herhangi bir amaçla Yunanistan’a seyahat etmek istiyorsanız vize almanız gerekmektedir.

Yunan hükümeti, ülkelerini belirli nedenlerle ziyaret eden kişiler için belirli türde vizeler istemektedir. Ülkeyi 90 günden daha kısa bir süre için ziyaret ediyorsanız, turist vizesine başvurmanız gerekecektir. Ayrıca genç işadamları bazı ticari fuar ve seminerlere katılmak için kısa sürelerle ülkeye gelmektedir. Bu nedenlerden dolayı, Yunan hükümeti vatandaşların bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak hem turist hem de iş vizesi almalarını şart koşuyor. Ayrıca, Yunan hükümeti kendi ülkeleri dışındaki ülkelere seyahat edenlerden transit vize istemektedir. Bu vizeler için başvurular yetkili ve lisanslı herhangi bir vize başvuru merkezine yapılabilir. Yunanistan vizesi için gerekli olan tüm işlemler bu merkezlerde rahatlıkla yapılabilmektedir. Yunanistan vizesi almak amacıyla gidilen Yunanistan Konsolosluğu bir ücret talep eder. Bu belirlenen miktar da vize ücreti ödenir. Bu ücret her yıl yenilenir ve Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenir.

Yunanistan vize konsolosluğundan randevu alınması halinde, randevu tarihinde tüm evrakların eksiksiz olarak sunulması kaydıyla ortalama 15 gün içerisinde onay alınıp vize alınabilmektedir. Ancak, tüm belgeler sunulmalıdır. Konsolosluk tarafından belirtilen belgelerin eksiksiz olarak sunulması durumunda Yunanistan vizesi başvurusu değerlendirilecek ve belgelerde herhangi bir usulsüzlük olmaması durumunda başvuru onaylanacaktır. Ancak kayıt altına alınan vize başvuru formu bu süreçte çok önemlidir. Bu form konsolosluk tarafından doğru bilgilerle doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından doldurulmalıdır. Vize başvuru sürecinde ibraz edilen evrakların doğru ve tutarlı bilgilerden oluşması oldukça önemlidir. Bu durum sizin için uygundur. Kabul etmezseniz, başvuru prosedürü geçersiz olacak ve belge hazırlama ve rezervasyon prosedürlerini tekrar tamamlamanız gerekecektir. Dolayısıyla bu süreç 2023 için en son belge listesini almalıdır. Güncel belge listeleri Vize Merkezleri gibi şirketlerden kolaylıkla temin edilebilir.

Vize başvurunuz kendi imzanız olmalıdır. Ancak 18 yaşının altındaysanız velinizin imzasına ihtiyacınız olacaktır. Vize başvurusunda bulunduğunuzu belirten bir dilekçe de oldukça önemli bir belgedir. Bu belgede seyahatin kesin nedeni, süresi ve dönüş tarihi belirtilmelidir. Yunanistan vizesine başvurmak için öncelikle konsolosluktan randevu almanız gerekmektedir. Yunanistan her ay yüksek talep gören bir ülkedir, bu nedenle erken rezervasyon önerilir. Belgeleri düzgün bir şekilde hazırlayıp gönderirseniz ortalama 7 ila 10 gün arasında başvuru tamamlanır. Seyahat planlarınızı aksatmamak için lütfen vize başvurunuzu tahmini bir ücretle birlikte önceden yapınız. Dokümantasyon sorunları gibi bazı durumlarda sorunlar ortaya çıkabilir. Konsolosluk mesleğinize göre ek belgeler isteyebilir.

Yunanistan vizesine başvururken belgelerinizde tutarsızlıklar veya eksik bilgiler bulursanız, konsolosluk sizi görüşmeye davet edebilir. Ancak bu görüşmeye davet edilmeniz başvurunuzun reddedileceği anlamına gelmez. Yunanistan vizesi işlemleri, Yunan konsoloslukları tarafından Yunan hükümeti tarafından belirlenen çeşitli standartlara göre gerçekleştirilmektedir. Konsolosluğun belirttiği evrakları hazırlayıp vize başvurusu yapacağız. Konsolosluklar genellikle seyahatin amacına ve geçerliliğine göre farklı vizeler almayı uygun görmektedir.

Vize başvuruları doğrudan ilgili ülkenin konsolosluğuna yapılabilir. Yunanistan Konsolosluğu kısa geziler ve iş gezileri için turist, aile ziyareti ve iş vizesi gibi vize türlerinin alınmasını uygun görmektedir. Yunanistan vizesi işlemleri normalde Yunan konsolosluğunun belirlediği standartlara göre konsoloslukta şahsen yapılmalıdır. Vize başvuru formunda tüm detaylar açıkça belirtilmeli ve başvuru imzalı ve noter tasdikli olmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.