DOLAR 32,9045 0.01%
EURO 35,8957 -0.06%
ALTIN 2.538,440,16
BITCOIN 2227076-1,27%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

E-İmza

E-İmza

ABONE OL
Kasım 23, 2023 13:08
E-İmza
0

BEĞENDİM

ABONE OL

E-imza yani elektronik imza bir tür kimlik doğrulama yöntemidir. Elektronik ortamda bulunan bir belgenin imzalama ve onaylama işleminin gerçekleşmesini sağlayan e-imza, sayısal imza olarak da bilinir. Tüm Resmi belgelerde geçerliliği olan ve yasal bir şekilde kimlik doğrulamaya yarayan bir sistemdir.

Elektronik imzalar, elektronik ortamda belge kontrol ve onaylarının artmasıyla daha yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Kripto grafik yöntemlerle korunan ve uygulaması da bir o kadar kolay olan e-imza, giderek yaygın bir kullanım alanına da sahip olmaktadır.

Dijital çağa her geçen gün daha fazla sektörün geçmesiyle e-ticaret giderek artan bir hale gelmiştir. Dolayısıyla hızlı olan e-imza kullanımı da bu sayede daha çok kullanılmaya başlanmıştır. E-imza kullanılarak imzalanan belgelerin doğruluğundan şüphe edilmez.

E-İmza Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-imza kullanmak için öncelikle bir hizmet sağlayıcı tercih edilmesi gerekir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun yetkilendirmiş olduğu bir kurum olması önemlidir. Seçtiğiniz hizmet sağlayıcının size sunduğu bir elektronik sertifika olmalıdır. Bu sayede, imza sahibinin kimliği doğrulanmış olur.

Birçok kriterin dâhil olduğu seçenekler arasından size en yararlı olanı tercih etmeniz ve ardından kimlik doğrulamanız gerekir. Kimlik doğrulama aşaması tamamlandıktan sonra sorunsuz bir şekilde e-imzanız hazırlanarak tarafınıza posta yoluyla ulaştırılmaktadır.

E-İmza Nerede Kullanılır?

Özellikle ticari hayatta işleri kolaylaştıran e-imza, sağladığı kolaylıklar ve giderek yayın kullanıma sahip olması sebebiyle oldukça sık araştırılır. E-imzanın kullanım alanları da son derece yaygındır. Bunlardan en sık kullanılanları:

  • KEP uygulamaları
  • Vergi ödemeleri
  • Başvurular
  • E-devlet işlemleri
  • Sigorta işlemleri
  • Dijital sözleşme onayları
  • Mobil bankacılık
  • Dış ticaret işlemleri

Özellikle ticaret hayatında oldukça sık kullanılan alandır. E-imzanın kullanım alanlarının kapsamlı olması kadar güvenli ve avantajlı olması da tercih edilme sebeplerinden biridir. E-imza ile kişiler ya da kurumlar kendilerini temsil eder.

Bu da diğer kullanıcılara ya da karşı tarafa güven verir. Islak imzanın geçerli olduğu her alanda resmi geçerliliği olan e-imza, kolay kullanımı ile de avantaj sağlar. Bir disk içerisinde yer alan ve kullanılmak istendiğinde bu diskin takılması yeterli olan e-imza, işleri kolaylaştırmaya da devem etmektedir.

E-İmzanın Sağladığı Kolaylıklar ve Özellikleri

E-imzanın sunduğu zaman avantajı, işleri ve süreçleri hızlandırma gibi özelliklerinin yanı sıra kimlik doğrulama, veri bütünlüğünü sağlama ve kesin doğruluk özelliklerine de sahiptir. E-imza, kimlik doğrulama özelliği ile kişinin ya da kurumun kendisi olduğunu garanti etmesini sağlar. E-imza verilerin doğruluğunu onaylar. Bu sayede belgeler resmi olarak geçerlilik kazanır. Değiştirilemeyeceği ve yanlışlıkla silinme gibi durumlar olmayacağını garanti eder. Daha güvenilir hale getirir.

Kesin doğruluk yani inkar edememe özelliği ise imzalandıktan sonra kimliğin de doğrulandığı ve değiştirilemediğine dayanır. E-imza alırken kimlik bilgileri ile alınır. Dolayısıyla e-imza aslında sizin direkt olarak kimliğinizi ve varlığınızı göstermiş olur. Bu yüzden daha sonra inkar etmeyi imkansız hale getirir.

E-imzanın bu kadar kullanışlı ve yaygın olması, sahip olması güvenli olmasından kaynaklanmaktadır. Öncelikle şifreleyen bir düzenle kurulması kimsenin okuyamayacağı bir bilgi haline gelmesini sağlar. Bu da ciddi anlamda güvenlik teşkil etmesi anlamına gelir. Aynı zamanda anahtar algoritmaları içermesi mesajların güvenli ve korunaklı olmasını sağlamaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.