DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19740461,94%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Araştırmaya Göre Balık Yağı Takviyeleri ve Kardiyovasküler Sağlık Üzerindeki Etkileri
  • UlusHaberi
  • Sağlık
  • Araştırmaya Göre Balık Yağı Takviyeleri ve Kardiyovasküler Sağlık Üzerindeki Etkileri

Araştırmaya Göre Balık Yağı Takviyeleri ve Kardiyovasküler Sağlık Üzerindeki Etkileri

ABONE OL
Mayıs 24, 2024 18:57
Araştırmaya Göre Balık Yağı Takviyeleri ve Kardiyovasküler Sağlık Üzerindeki Etkileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim İnsanlarından Çarpıcı Bulgular

Araştırmacılar, BMJ Medicine dergisinde yayınlanan bulgularında “Balık yağı takviyelerinin düzenli kullanımının genel popülasyonda ritim bozukluğu ve felç için bir risk faktörü olabileceğini, ancak aynı zamanda mevcut kardiyovasküler sağlık sorunlarının ilerlemesini yavaşlatabileceğini ve ölüm riskini azaltabileceğini” belirtti.

Sağlık Açısından Önemi

Balık yağı, beyin ve kalp sağlığını desteklediği gösterilen omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Ancak balık yağı takviyelerinin yararları üzerine yapılan araştırmalar karışık sonuçlar vermektedir.

Yapılan Araştırma

Son araştırmada, bilim insanları yaklaşık 12 yıl boyunca yaşları 40 ila 69 arasında olan 415.737 kişinin sağlığını takip etti. Katılımcıların yaklaşık %31,5’i (130.365) düzenli olarak balık yağı takviyesi aldığını ifade etti.

Risk Faktörleri

Takviye alan ve kalp-damar hastalığı geçmişi olmayanlarda ritim bozukluğu geliştirme riskinin %13 daha yüksek olduğu ve felç geçirme riskinin %5 arttığı tespit edildi.

Cinsiyet ve Yaş Gruplarına Göre Risk Değişimi

Çalışmaya katılmadan önce bu rahatsızlıklardan birine sahip olanlarda balık yağı takviyesi, kadınlarda ve gençlerde ritim bozukluğunun kalp krizine ilerleme riskini %15, kalp yetmezliğinden sonra ise ölüm riskini %9 azalmasıyla ilişkilendirildi.

Ölüm Risklerindeki Değişim

Sağlıklı bir durumdan kalp krizi, felç veya kalp yetmezliğine geçiş riski, kadın ve sigara içmeyen takviye kullananlarda %6 daha fazlaydı. Erkekler ve yaşlılar takviyelerden daha iyi yararlandılar ve sağlıklı durumdan ölüme ilerleme risklerini sırasıyla %7 ve %11 oranında azalttılar.

Sonuç ve Öneriler

Dünya çapında ölümlerin önde gelen nedeni olan kardiyovasküler hastalıklar arasında kalp yetmezliği, kalp krizi ve felç yer almaktadır. Çalışma yazarları, “Balık yağı takviyelerinin düzenli kullanımıyla kardiyovasküler hastalık olaylarının gelişimi ve öngörüsü için kesin mekanizmaları belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunduğunu” belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.